مقالات آموزشی

اصول درجه بندی کاشی و سرامیک

6 مرحله درجه بندی کاشی و سرامیک و دسته بندی آن

در بحث درجه بندی کاشی و سرامیک، کاشی‌ها را از نظر مرغوبیت و نداشتن عیب و نقص به چند درجه تقسیم می‌کنند، که نوع درجه و تاریخ تولید توسط شرکت تولیدکننده روی کارتن کاشی و سرامیک درج شده ‌است.

بعد از خروج کاشی‌ها از خط کوره و منتقل شدن آنها روی پالت، به مدت 4 تا 5 ساعت در قسمت پالت‌ها باقی می‌مانند، بعد توسط دستگاهی مثل TGV و یا LGV به بخش درجه بندی منتقل می‌شود. کاشی‌ها توسط دستگاه شماتیک از روی پالت برداشته ‌شده و روی خط درجه‌بندی گذاشته می‌شوند.

 

مرحله اول: درجه بندی سطح ظاهری توسط اپراتورها

در این مرحله کار درجه بندی کاشی و سرامیک با سطح ظاهری، توسط اپراتورها انجام می شود. در قسمت درجه‌بندی سطح ظاهری، اپراتورها به وسیله ماژیک روی کاشی درجه آن را مشخص می‌کنند. اپراتورها در این مرحله براساس عیوب وجود در کاشی مثل لعاب برگشتی، ترک، جوش، کیفیت چاپ، رنگ، لب پریدگی و غیره کاشی ها را درجه بندی می‌کنند.

کلاً کاشی‌ها براساس سطح ظاهر، قوس و سایز درجه بندی می‌شوند.

درجه بندی کاشی و سرامیک

 

مرحله دوم: قسمت قوس (بلانر)

بعد از قسمت سطح ظاهری کاشی‌، به قسمت قوس (بلانر) می‌رسد. در این قسمت 5 عدد سنسور، در امتداد هم قراردارند که هر سنسور دارای دو عدد چشم الکترونیکی است.

سنسورها براساس اطلاعاتی که به دستگاه داده‌شده‌اند کاشی را براساس قوس درجه‌بندی می‌کنند.

کاشی‌های محدب:

اگر کاشی….

 •  0/8 درصد خطا داشته‌باشد (درجه 1)
 •  0/1 درصد خطا داشته‌باشد (درجه2)
 •  3/1 درصد خطا داشته‌باشد (درجه3)

کاشی‌های مقعر:

اگر کاشی…

 •  0/5 درصد خطا داشته‌باشد (درجه 1)
 •  0/7 درصد خطا داشته‌باشد (درجه2)
 •  0/9 درصد خطا داشته‌باشد (درجه3)

 

مرحله سوم: قسمت کالیبره (سایزر) 

بعد از عبور کاشی‌ها از این قسمت به قسمت کالیبره (سایزر) می‌رسد که کاشی‌ها از لحاظ سایز درجه بندی می‌شوند. در قسمت درجه بندی کاشی و سرامیک از لحاظ سایز، تمامی کاشی‌های روی این خط، از سنسور‌هایی عبور می‌کنند که کاشی‌ها را اندازه‌گیری کرده و با کاشی سمپل(یه کاشی با سایز نرمال) مقایسه می‌کنند. بعد از این قسمت، کاشی به دو عدد سنسور مادون قرمز می‌رسند که درجه‌بندی کلی را انجام می‌دهند.

 

مرحله چهام: درجه بندی کلی

مثال: وقتی کاشی از لحاظ سطح ظاهر، درجه 1 خورده باشد از لحاظ قوس درجه 2 و از لحاظ سایز درجه 3 اعلام شده باشد، این دو سنسور همیشه بزرگترین عدد را انتخاب می‌کنند که این کاشی درجه 3 اعلام می‌شود، چون کمترین عیب هم باعث می‌شود که درجه ما فرق کند.

 

مرحله پنجم: سورتینگ و مرتب سازی

بعد از این سنسورها، کاشی‌ها به بخش (سورتینگ) می‌رسند. در این بخش 9 عدد استیکر (STAKER) وجود دارد. کاشی‌ها به وسیله استیکر‌ها مرتب شده و روی هم قرار می‌گیرند. در این قسمت کاشی‌ها در درجات مختلف جدا می‌شوند و توسط زنجیر به قسمت بعدی منتقل می‌شوند.

درجه بندی کاشی و سرامیک

 

سینک ظرفشویی

فروشگاه اینترنتی خرید کاشی سرامیک آراتایل(گروه بازرگانی آباده) این گزینه را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار میدهد ک برای تمام محصولات، طرح ها و پارامتر های موجود را بررسی کرده و یا از طریقه تماس با کارشناسان فروش، خریدی مطمئن و رضایت بخش داشته باشید.

 

مرحله ششم: انتقال کاشی‌های جدا شده برای کارتن شدن

در این قسمت کاشی‌ها توسط چند بازو به‌صورت مرتب در یک ردیف قرار می‌گیرند. سپس کارتن‌ها به وسیله مکش باد به داخل دستگاه ورودی داده‌ شده و دور کاشی‌ها قرار می‌گیرد. بعد از خروج از این قسمت جعبه کاشی به دستگاه (پرینتر) می‌رسد.

وظیفه این دستگاه، حک کردن کد، درجه و تاریخ تولید روی جعبه می‌باشد. بعد از قسمت پرینتر، دور کاشی با یک لایه پلاستیک پوشیده می‌شود و جعبه داخل دستگاه (شیرینگ) می‌رود. این دستگاه با استفاده از حرارت موجود در خود، پلاستیک دور جعبه را سخت کرده و روی آن می‌چسباند.

دمای این دستگاه از 170تا 200 درجه قابل تغییر است که در زمستان در دمای 200 درجه استفاده می‌شود. کارتن‌ها بعد از دستگاه (شیرینگ) برداشته‌شده و هر کارتن براساس درجه خود روی یک پالت گذاشته می‌شود. سپس پالت‌ها توسط دستگاه (لیفتراک) به قسمت انبار فرستاده‌ می‌شود.

 

تشخیص درجه بندی کاشی و سرامیک از روی ظاهر

 

✡️ کاشی درجه یک

کاشی‌هایی هستند که در آن هیچیک از عیوب 13گانه کیفیت سطح (به غیر از عیب های ترک بدنه،ترک لعاب، گوشه پریدگی و لب پریدگی در سطح قابل رؤیت) از فاصله یک متری مشاهده نشود.

✡️ کاشی درجه دو

کاشی‌هایی هستند که از نظر دید ظاهری یکی از معایب زیر را داشته باشند.
• کاشی‌هایی که در فاصله دو سانتیمتری تمامی کناره های سطح لعابدار آنها بیش از یک یا دو خال، به قطر حداکثر نیم میلیمتر وجود نداشته باشد.
• کاشی‌هایی که در تمامی کناره های سطح لعابدارشان فقط یک لکه لعاب نگرفتگی، حداکثر به ابعاد ۳*۲ میلیمتر وجود داشته باشد.

✡️ کاشی درجه سه

کاشی‌هایی هستند که از نظر دید ظاهری یکی از معایب زیر را داشته باشند.

• کاشی‌هایی که در سطح لعابدارشان فقط یک خال، به قطر حداکثر ۳ میلیمتر وجود داشته باشد.

✡️ کاشی درجه چهار

کاشی‌هایی هستند که از نظر دید ظاهری یکی از معایب زیر را داشته باشند:

• کاشی‌هایی که در سطح لعابدارشان فقط ۲ یا ۳ خال به قطر حداکثر نیم میلیمتر داشته باشد.
• کاشی‌هایی که در یکی از ۴ لبه شان تنها یک لعاب نگرفتگی، حداکثر به ابعاد ۱۰*۳ میلیمتر داشته باشند.
• کاشی‌هایی که در کناره سطح لعابدارشان فقط دو لعاب نگرفتگی، حداکثر به ابعاد ۵*۲ میلیمتر داشته باشند.
• کاشی‌هایی که در یکی از چهار گوشه شان تنها یک لب پریدگی ، حداکثر به ابعاد ۵*۳ میلیمتر داشته باشند.
کاشی‌هایی که در یکی از گوشه هایشان تنها یک لب پریدگی، حداکثر به ابعاد ۲*۲ و در سطح لعابشان یک خال، حداکثر به قطر نیم میلیمتر داشته باشند.
• کارتن کاشی‌هایی درجه 4 معمولا سفید هست و روی کارتن سفید نوشته شده که این کالا مشمول قانون 25 استاندارد ایران نمیباشد. کیفیت درجه 4 معمولا شانسی هم هست. شاید 5 کامیون بار درجه 4 رضایت بخش باشه ولی ماشین ششم کاشی ضایعات و سرامیک غیر قابل مصرف باشد.

 

کاشی صادراتی

کاشی‌هایی صادراتی، مخلوطی است از کاشی‌های درجه یک و درجه دو.

 

گرید بندی بجای درجه بندی

مدتی است برای توجیه پایین بودن قیمت کالا، باب شده که معمولا تولیدکننده درجات 1 و 2 و 3 را در گرید B بسته بندی میکند. البته در کارخانجات مختلف گرید بندی فرق می‌کند. مثلا یک کارخانه، بهترین محصولش گرید A و یک کارخانه هم بهترین محصولش گرید C میباشد.


به زبان ساده همه درجات، نتیجه خروجی همزمان از کوره هستند و اصطلاحا یک شاطر و یک خمیر و یک تنور هستند که موقع خروج از کوره درجه بندی و بسته بندی می‌شود.

 

آراتایل(گروه بازرگانی آباده) بزرگ ترین مرکز فروش کاشی و سرامیک، شیرآلات و لوازم بهداشتی ساختمان در اصفهان، با نمایندگی بیش از بیست کارخانه و برند معتبر، آماده انجام خدمات به مشتریان به صورت آنلاین و حضوری می باشد.

 

چسب کاشی و سرامیک
0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

۸ دیدگاه در “اصول درجه بندی کاشی و سرامیک

 1. profile avatar زهره یعقوبی گفت:

  ممنون بابت توضیحات خوبتون
  میشه لطف کنید و بفرمایید سرامیک مدل هلن از شرکت پاسارگاد آباده گرید B چه ویژگی هایی داره ، سپاسگزارم

  1. سلام ممنون از حسن توجه شما
   ویژگی های بسته بندی منظورتون هست یا ویژگی های فنی .
   با شماره ۰۳۱۴۵۹۲۰ داخلی ۱۱۴ تماس بگیرین راهنماییتون میکنیم

   1. profile avatar حسین خلیلی گفت:

    سلام میخواستم بدون اگر کاشی طیف رنگش مشکل داشته باشد درجه چند میخوره
    آخه من کاشی واسه آشپزخانه گرفتم درجه دو وقتی مصرف کردم کاشی از لحاظ رنگ مشکل داره میخواستم بدونم درجه چند میخوره

    1. Dehghan Dehghan گفت:

     سلام حسین جان . روزتون بخیر .
     درجه بندی کاشی ارتباطی به طیف رنگ کاشی نداره . ممکنه شما یک کاشی درجه یک خریداری کنید اما باز هم مشکل در طیف رنگ وجود داشته باشه که البته در کارخانه های معتبر تر تولید کاشی، احتمال این اتفاق بسیار کمتره . درجه بندی کاشی ها بر اساس مشکلات جزئی و با توجه به استاندارد های موجود انجام میشه .

 2. profile avatar محمد مهدی گفت:

  سلام سرامیک طرح الینا برای نمای ساختمان خریده ایم . فروشنده اعلام میکند پرسلان است اما روی بسته بندی مورد مصرف در داخل ذکر شده و در گروه جذب آب چ Blla ذکر شده است ، فروشنده اعلام میکند به نوشته روی کارتون توجه نکنید ما از کجا بدونیم برای نمای بیرون قابل استفاده است یا نه؟ با تشکر

  1. سلام عرض ادب کارخانه کاشی خریداری شده را بفرمایید. تا از پرسلان یا بدنه سفید بودن کاشی بهتون اطلاع داده شود.
   ولی در مورد استفاده در نمای ساختمان این گروه جذب آب هیچ مشکلی نداره . از استاندارد لازم برای استفاده در نما برخوردار میباشد.

 3. profile avatar نوژا گفت:

  سلام،اگر از یک کاشی درجه یک بگیریم ومابقی رو به دلیل کسری موجودی از درجه دو همان کاشی بگیریم ،آیا از لحاظ پرده رنگی متفاوتند؟

  1. سلام و عرض احترام
   شما حتما باید به کد طیف محصول درج شده بر روی کارتن ها توجه داشته باشید. تفاوت در طیف محصول شامل کاشی های هم درجه نیز می‌شود. تفاوت طیف دلیل چند رنگی سرامیک میباشد نه تفاوت درجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.